Nejmenší etudy pro malé i větší houslisty aneb Houslová knížka 4
H 8026
Ukázková kapitola ke stažení ZDE
Obsah celého sešitu ZDE
Jedno- až dvouřádkové etudy s výměnami v rozsahu 1.– 4. polohy uvádějí do problematiky pohybu houslistovy levé ruky po hmatníku. Jejich výlučným tématem jsou tedy výměny poloh, nikoli pouze „hraní ve vyšších polohách“. Staví intenzivně na sluchovém, pohybovém i teoretickém pojímání intervalů, v čemž navazují na program Houslových knížek 1–3.
Etudy mají několikerou možnost použití při výuce:
- Pokud učitel používá Houslové knížky 1–3, na něž Houslová knížka 4 metodicky navazuje a s nimiž
tvoří organický celek, může zařadit Nejmenší etudy buď jako jejich pokračování, nebo již souběžně
s Houslovou knížkou 2. Je žádoucí, aby pohyb levé ruky a slyšitelný posun prstů byl zařazován co nejdříve, byť v „malých dávkách“ a s pomalejším postupem.
- Při používání jakékoli jiné školy či metodiky lze Nejmenší etudy použít jako prvopočáteční materiál pro vstup do hry v polohách. Lze jimi nahradit méně atraktivní technicky pojímaná cvičení. Minimální rozsah etud umožňuje souběh s jinými používanými sbírkami etud – Micka, Krůček aj.
- Pro žáky, kteří již v polohách hrají, se tu nabízí intenzivní a přitom časově nenáročný způsob, jak
výměny zdokonalovat, kultivovat a rozšiřovat jejich používání.
Zcela nové je zde vnímání výměn jako pohybového a sluchového prožitku intervalů. Nejedná se tedy pouze o přesné spojování konkrétních poloh (např. klasický postup 1. – 3. – 5. poloha). Z tohoto principu vychází řazení kapitol: výměny sekundové, terciové a kvartové. Učitel může etudy tvůrčím a individuálně voleným způsobem používat a kombinovat.
Minimální rozsah etud umožňuje splnění požadavku hry zpaměti!
K inspiraci a zpestření jsou zařazeny také etudy s charakteristickými názvy, nicméně i u těch, které názvy nemají, by měl houslista vystihnout náladu skladbičky, eventuálně vyzkoušet různé tempo či
provedení. Některé etudy jsou obohaceny druhým hlasem.
V závěru je připojeno též sedm tzv. koncertních etud ve spoluautorství Josefa Vlčka. Klavírní doprovody jsou do sešitu vloženy jako příloha.
Více o metodice ZDE
|